
Міністерство оборони Великої Британії підтвердило замовлення 12 винищувачів F-35A для підтримки сил ядерного стримування НАТО.
Про це повідомляє офіційний сайт Міністерства оборони Великої Британії.
Нові винищувачі не будуть замовлені в межах розширення початкової програми, а замінять 12 літаків F-35B, які планувалося закупити в рамках планів із придбання 138 винищувачів цього типу.
Головною причиною такого рішення стало розширення ролі Великої Британії у силах ядерного стримування — як національного, так і в межах гарантування «ядерної парасолі» НАТО.
«В епоху радикальної невизначеності ми більше не можемо сприймати мир як належне. Саме тому мій уряд інвестує в національну безпеку, забезпечуючи наші Збройні сили необхідним обладнанням, а громади по всій країні — вигодами від оборонних дивідендів», — заявив прем’єр-міністр Великої Британії Кім Стармер.
Закуплені F-35A стануть, зокрема, носіями американських ядерних бомб B61, які, на відміну від версії F-35B, були сертифіковані для використання на літаках аеродромного базування.
У Міністерстві оборони також зауважили, що придбання F-35A не вплине на логістичну підтримку авіапарку. Навпаки — завдяки відмові від додаткових систем, необхідних для короткого зльоту та вертикальної посадки (які передбачає версія F-35B), вартість одного літака зменшиться на приблизно 25%.
Ця програма також дозволить підтримати 20 000 робочих місць по всій Великій Британії. До її реалізації долучаться понад 100 британських постачальників, зокрема: BAE Systems, Cobham, GE Aviation, Honeywell, Martin-Baker, MBDA, QinetiQ, Rolls-Royce, Leonardo UK, Ultra Electronics та EDM Limited.
Варто зауважити, що Велика Британія відповідно до початкових планів мала намір закуповувати виключно винищувачі F-35B, які, за потреби, могли б базуватись на двох британських авіаносцях.
Водночас версію F-35B не було сертифіковано для несення ядерних бомб через обмеження, що набули чинності ще в 1990-х роках. Згідно з цими домовленостями, палубна авіація та надводні кораблі не повинні бути озброєні ядерною зброєю.Саме з цієї причини виникла потреба у закупівлі літаків модифікації F-35A.
Крім того, важливою перевагою для НАТО є те, що всі винищувачі F-35A мають технічну можливість застосовувати ядерні бомби B61. Це дозволить у перспективі ширше залучати авіацію Альянсу для підтримки сил ядерного стримування НАТО.
Раніше «Мілітарний» повідомляв, що ядерна зброя США може повернутися до Великої Британії вперше за майже два десятиліття. Рішення про відновлення ядерного потенціалу для американських літаків у Британії ухвалили ще у 2021 році, йдеться у звіті, а пропозиції набрали сили після вторгнення Росії в Україну три роки тому.