
Росія вербує мігрантів за межами Євросоюзу для вчинення диверсій та інших злочинів, поширення страху і підриву довіри до урядів країн.
Про це у своєму звіті за 2024 рік заявила чеська Служба безпеки та інформації (BIS – Bezpečnostní informační služba), що відповідає за контррозвідку, повідомляє Politico.
Для вербування потенційних агентів Росія використовує месенджер Telegram.
Чеські контррозвідники заявили, що ті хто погоджується на співпрацю, отримують від російських спецслужб завдання вчиняти різні злочини, такі як зйомка військових баз або логістичних центрів, через які йде військова допомога для України, або вчинення підпалів.
У спецслужбі зазначили, що ці дії, крім своєї основної мети – збору інформації або завдання шкоди, – також мають на меті завдати психологічної шкоди.
«У це входить послаблення згуртованості західних суспільств, поширення страху і невизначеності, підрив довіри населення до здатності держави захистити своїх громадян, а також посилення тиску з метою скорочення підтримки України в її обороні проти російської агресії», – йдеться в звіті.
Контррозвідка Чехії наголосила, що у багатьох випадках агенти не знають, що вони працюють саме на Росію, оскільки їх наймають через посередників.
Окрім цього, у BIS наголосили, що Москва також поширює свій вплив через Російську православну церкву в Чехії, яка повністю лояльна до Кремля.
Раніше завдяки оперативним діям контррозвідки у Чехії вдалося викрити агентурну мережу Росії, яка планувала вплинути на майбутні вибори ЄС.
Діяльність Китаю
Наприкінці травня уряд Чехії звинуватив Китай у кібератаці на Міністерство закордонних справ, що тривала з 2022 року.
Факт такої діяльності з’ясували в результаті спільного розслідування Служби безпеки та інформації, Військової розвідки, Міністерства закордонних справ та інформації, а також Національного агентства кібер- та інформаційної безпеки.
У Чехії засудили цю зловмисну кіберкампанію і зазначили, що така поведінка «підриває довіру до КНР і суперечить її публічним деклараціям».