
Російські винищувачі виробництва «Сухого» — Су-34 та Су-35С — майже повністю складаються з електроніки західного виробництва.
Про це йдеться у звіті PARTS OF THE PROBLEM: Tracing Western Tech in Russia’s Deadliest Jets, підготовленому International Partnership for Human Rights (IPHR) у співпраці з Незалежною антикорупційною комісією (НАКО) та Hunterbrook Media.
НАКО ідентифікувала та встановила походження 1 115 із 1 119 електронних компонентів, що використовуються у цих літаках.
Серед виробників — Texas Instruments, Analog Devices, Intel, Murata, Maxim, OnSemi, Vicor та інші провідні компанії.
Головні країни походження — США, Німеччина, Японія, Тайвань і Південна Корея.
Загалом, електроніка в російському винищувачі Су-34 на 68 відсотків походить зі США, ще 16,2 відсотка складає продукція з Японії.
Далі йдуть 7 відсотків — із країн Європейського Союзу, 4,4 — зі Швейцарії, 3,1 — з Тайваню, 0,9 — з Південної Кореї, і стільки ж — з інших країн.
Співвідношення компонентів у винищувачі Су-35С є практично ідентичним.
Усі ці компоненти потрапляють до Росії через розгалужену мережу імпортерів і постачальників, зокрема через посередників та фірми-прокладки в Китаї, Гонконзі, Туреччині, ОАЕ й деяких країнах ЄС.
Участь західного ОПК в обслуговуванні «Сухих»
Раніше, 10 жовтня 2024 року, повідомлялося, що міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm звернулася до французьких компаній Thales і Safran у зв’язку з використанням їхнього обладнання на російських винищувачах, яке обслуговується в Казахстані.
Зокрема, з’ясувалося, що компанія ARC Group забезпечує сервісне обслуговування російських Су-30СМ в обхід міжнародних санкцій, використовуючи авіоніку виробництва Thales і Safran.
Станом на 2024 рік Росія має до 130 модернізованих винищувачів Су-30СМ, оснащених французьким обладнанням.