
Російські винищувачі Су-35 почали застосовувати нові ракети типу «повітря–повітря» підвищеної дальності — К-77М проти української авіації.
Фотографію російського винищувача Су-35, оснащеного цими ракетами, було опубліковано осінтерами в соціальній мережі X.
Окрім того, український Telegram-канал «Полковник ГШ» опублікував фото характерних уламків ракети К-77М, які свідчать про те, що російські військові вже почали її використовувати.
Однак, судячи з оприлюдненого фото винищувача, з чотирьох ракет типу «повітря–повітря» середньої дальності, встановлених на російському Су-35, лише одну ракету можна ідентифікувати як К-77М. Ще дві ракети — це Р-77 або Р-77-1, тоді як четверту ідентифікувати неможливо, оскільки її хвостове оперення закрите шасі. Це може свідчити про те, що наразі обсяги виробництва ракет К-77М незначні.
К-77М
Про саму ракету К-77М (або «Изделие 180») достеменно відомо небагато. Відомо, що ця ракета була розроблена компанією «Государственное машиностроительное конструкторское бюро «Вымпел» імені І.І. Торопова», що входить до складу «Корпорації Тактичне ракетне озброєння», і є модернізацією ракети середньої дальності Р-77-1.
Однак, на відміну від останньої, ракета К-77М отримала не ґратчасті аеродинамічні рулі, а класичні. Також було видозмінено стабілізатори. Це, ймовірно, має забезпечити можливість розміщення у внутрішніх відсіках озброєння винищувача Су-57. Окрім того, заявлено, що нова ракета оснащена дворежимним твердопаливним двигуном, що збільшило номінальну максимальну дальність стрільби зі 110 км для Р-77-1 до 190 км у К-77М.
Окрім того, судячи з опублікованих фото, нова ракета довша за Р-77-1, що свідчить про більший твердопаливний двигун, а отже — й більшу дальність. Якщо схеми, опубліковані українськими Telegram-каналом «Водограй», є правдивими, то К-77М на 29 см довша за Р-77-1 (4000 мм проти 3710 мм).
Чому номінальна максимальна дальність стрільби суттєво відрізняється від ефективної дальності застосування — ви можете прочитати у нашому спеціальному матеріалі «Ракета AIM-120: реальні можливості та міфи».
Окрім того, заявлено, що нова ракета отримала активну радіолокаційну головку самонаведення, виконану за технологією АФАР. Це має збільшити дальність виявлення, а також підвищити селективність і стійкість до засобів РЕБ порівняно з головками попередніх поколінь. Водночас інші джерела стверджують, що ракета зберегла класичну моноімпульсну радіолокаційну головку.
Відомо, що розробка «Изделие 180» розпочалась не пізніше 2012 року. У 2019 році ракета була вперше представлена на військово-технічному форумі «Армия-2019».
У жовтні 2020 року нову ракету було помічено на зовнішній підвісці одного з дослідних зразків винищувача Су-57 (Т-50). Ймовірно, під час льотних випробувань.
У червні 2022 року російські медіа повідомили, що «ракета успішно пройшла всі комплексні тести і найближчим часом надійде у розпорядження Військово-повітряних сил Російської Федерації».
Нагадаємо, що у травні розвідка США попередила, що Росія впроваджує нову керовану авіаційну ракету з тактичним ядерним зарядом для гарантованого перехоплення повітряних цілей на великій дальності.