
У Ставрополі припинило роботу підприємство «Оптрон-Ставрополь», яке виготовляло мікроелектроніку для російського військово-промислового комплексу.
За даними видання The Moscow Times, компанія опинилася на межі банкрутства: її рахунки заарештовано, а також накопичено значні борги із податків, зарплати та комунальних платежів.
Основна продукція підприємства — силові напівпровідникові компоненти, які використовуються в авіації, зокрема в системах «МиГ», «Ту», «Су», «Сухой Суперджет» і МС-21.
За словами генерального директора підприємства Олександра Бондаренка, собівартість одного такого елемента становить 5 000 рублів, проте міністерство оборони РФ встановлює ціну на рівні 2 600 рублів.
У 2023 році завод зазнав збитків на суму 102 мільйони рублів, а у 2024 році — вже 149 мільйонів. «Підприємство не може покривати витрати і змушене скорочувати персонал», — заявив Бондаренко.
Згідно з російським законом про державне оборонне замовлення (ДОЗ), ціну на продукцію встановлюють військові.
«Міноборони вимагає максимально скоротити витрати, що включаються в ціну, а представники військових часто зловживають цим, що в результаті призводить до збитковості виробництва», — пояснив гендиректор компанії «ПКК Миландр» Олексій Новосьолов.
Відмовитися від участі у державному оборонному замовленні підприємство не може — це загрожує втратою контрактів і санкціями з боку держави.
За словами Бондаренка, після звернень до мінпромторгу було проведено дев’ять нарад, а також призначено перевірку Генеральної прокуратури РФ. Однак ситуація поки що не змінилася.
Проблеми на заводі тривають уже багато років. Підприємство балансує на межі краху з 2016 року, а у 2021 році вже попереджувало про ризики закриття і скорочувало персонал. У той рік обсяг контрактів ледве сягнув кількох десятків мільйонів рублів.
У минулому завод виконував роль підтримки так званих «хвостових технологій» для оборонно-промислового комплексу — застарілих з ринкової точки зору, але необхідних для військових потреб.
«Можливо, ще можна зберегти колектив і технологічне обладнання. Але боюся, що реалізувати нерухомість, яку займає завод, акціонерам простіше й вигідніше», — зазначив директор Асоціації російських розробників і виробників електроніки Іван Покровський.
Наразі доля підприємства залишається невизначеною. Його закриття може поглибити кризу в галузі військової мікроелектроніки РФ, яка і без того перебуває під сильним тиском через санкції та проблеми з імпортозаміщенням.