
Індонезійська корпорація Republikorp пропонує амбітний проєкт масштабної перебудови списаного італійського авіаносця Giuseppe Garibaldi у носій безпілотної авіації.
Деталі проєкту з виставки Indodefence 2025 у Джакарті публікує видання Naval news.
На тлі переговорів двох держав про придбання списаного 40-річного авіаносця, Republikorp представила своє бачення модернізації, яка має забезпечити кораблю ресурс для експлуатації на наступні 15-20 років та можливості для виконання задач індонезійських військово-морських сил.
Представлений макет корабля з підписом «Giuseppe Garibaldi» мав мало спільного з одноіменним італійським легким авіаносцем: його палуба була розширена, а так званий «острів» з надбудовою повністю перебудовано.
- Модель перебудованого авіаносця Giuseppe Garibaldi від Republikorp. Фото: Naval news
- Легкий авіаносець Giuseppe Garibaldi (551) ВМС Італії. Фото: marina.difesa.it
Проєкт передбачає повний демонтаж старої надбудови зі зміщенням нової — більш компактної — ближче до корми разом з димовою трубою, яку було відокремлено з метою розміщення між спорудами додаткового ліфта для авіаційної техніки.
Такі зміни потребуватимуть масштабного перепроєктування та посилення конструкцій корабля, оскільки димові труби від шести дизель-генераторів та чотирьох газотурбінних агрегатів пронизують увесь корабель. Відповідно, проєкт вже на цьому етапі за вартістю може зрівнятись з будівництвом нового корабля.
У брошурі з інформацією про модернізований «Гарібальді» вказується, що корабель служитиме мобільним командним центром, який окрім авіаційного угрупування також нестиме засоби протиповітряної оборони, протикорабельної та протичовнової боротьби.
Планується і заміна старого радіоелектронного обладнання на нове, включно з радарами з фазованою антенною решіткою. Однак іншого озброєння, зокрема протикорабельних ракет чи торпедних апаратів, показано не було.
Ключовим нововведенням на кораблі має стати поява безпілотної авіації. Republikorp, маючи спільні потужності з турецькою компанією Baykar, планує розмістити на борту палубні безпілотники Bayraktar TB3 та важкі двомоторні дрони Akinci. Втім, поява останніх є радше помилкою моделістів, оскільки відомі зразки Akinci не можуть злітати з палуби.
Також на борту моделі присутні палубні винищувачі та гелікоптери, що свідчить про збереження можливості їх застосування у випадку модернізації.
Типова конфігурація авіагрупи Giuseppe Garibaldi складається з 12–16 літальних апаратів, з яких частина розміщувалась у підпалубному ангарі. Він може вміщувати 6–8 літаків AV-8B Harrier II або ж 8–12 гелікоптерів.
Однак майже напевно під час перебудування палуби та підпалубних конструкцій площа ангарів зміниться.
З огляду на вище сказане, проєкт Republikorp вбачається нереалістичним та ризикованим, оскільки пов’язаний з колосальним об’ємом робіт та інвестицій з перспективами отримати старий перебудований корабель, який прослужить близько двох десятиліть.
Не менше питань викликають і можливості Republikorp осилити настільки складну задачу навіть у співпраці з італійським розробником Fincantieri. А також Індонезії, як донора коштів на проєкт, вартість якого можна порівняти з будівництвом нового авіаносця.