
У Польщі розробили мобільний авіадесантний безпілотний комплекс PMN «Bluszcz», призначений для дистанційного мінування території.
Презентація нової системи відбулася на конференції EKSPLOBALIS 2025, повідомляє Defence24.
Комплекс створено консорціумом державних і приватних підприємств — зокрема, Belma S.A., STEKOP S.A., Військовим інститутом бронетанкової техніки та Військовим інститутом інженерної техніки.
Його розроблено в межах національної програми «Tarcza Wschód» і він має стати частиною автоматизованої системи реагування для захисту східного флангу НАТО від гібридних — не лише конвенційних — загроз.
Базою для «Bluszcz» став удосконалений багатоцільовий транспорт TAero, створений на основі PWA Aero, що вже перебуває на озброєнні Збройних сил Польщі. Важливо, що маса машини не перевищує 3,5 тонни, тому її можна експлуатувати на дорогах загального користування й керувати водієві з категорією B.
Комплекс використовує елементи від Toyota Land Cruiser HZJ70, включно з надійним 4,2-літровим дизельним двигуном потужністю 130 к.с. Також встановлено автоматичну коробку передач Allison, що дає змогу реалізувати повністю автономне керування.
Крім дизельного двигуна, машина має електричний привід (50 кВт), що дозволяє подолати до 30 км у «тихому» режимі — важливо для зниження помітності в зоні бойових дій.
Центральним елементом системи є система управління CSSP від STEKOP — розробка, що ґрунтується на досвіді створення безпілотних платформ Tarvos і бойово-розвідувального проєкту Perun.
«Bluszcz» здатен здійснювати дистанційне мінування за допомогою 20 касет (по 5 мін MN-123 у кожній). Ці міни можуть пробивати понад 60 мм броні. Мінування проводиться у смузі шириною від 30 до 90 метрів із програмованою щільністю. Комплекс може працювати як у ручному, так і в автоматичному режимі.
Завдяки системам спостереження — оптичним і інфрачервоним камерам, а також системі обміну даними — машина може не лише здійснювати мінування, а й вести розвідку, фіксувати координати мінних полів і передавати інформацію до вищих командних рівнів.
Безпілотна робота комплексу зменшує ризик для особового складу, що особливо важливо в умовах насичення поля бою ворожими БПЛА. Компактні розміри, електричний привід і знижене теплове випромінювання підвищують шанси машини на виживання в бойових умовах.
Раніше «Мілітарний» повідомляв, що Сейм Польщі проголосував за вихід країни з Оттавської конвенції, яка забороняє використання, виготовлення, накопичення та передачу протипіхотних мін.